Projektowanie wnętrz Szczecin

Z powodzeniem wykonujemy projekty wnętrz w Szczecinie i okolicy jak również na terenie całej Polski.
Zapraszamy do kontaktu.

Ile trwa projektowanie wnętrza?

Projekt aranżacji wnętrz może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, a nawet roku, w zależności od kilku czynników.

Jednym z najważniejszych czynników jest zakres prac projektowych. Oczywiście, projekt koncepcyjny trwa znacznie krócej od projektu wykonawczego. Standardowy kompleksowy projekt wnętrz, na który składa się ustalenie preferowanego układu funkcjonalnego pomieszczeń, wizualizacje 3D, dokumentacja techniczna oraz lista zakupów trwa przeciętnie od około 10 – 12 tygodni (w przypadku mieszkania 60 – 80m2). Wpływ na czas realizacji całego procesu projektowego ma także ilość aranżowanych pomieszczeń oraz ich metraż.

Na to, ile trwa wykonywanie projektu wpływa także sprawność komunikacji pomiędzy projektantem a inwestorem, ich ścisła współpraca. Zdecydowane, jasne komunikaty ze strony klienta pozwalają uniknąć pracochłonnych poprawek w procesie projektowym. Wpływ na czas trwania projektu ma również to, jak sprawnie inwestor przesyła potrzebne materiały i dokumenty, o które prosi projektant w czasie realizowania prac. Istotny wpływ na czas wymagany do przygotowania projektu wnętrza ma styl, w jakim wnętrze będzie urządzone.

Ile kosztuje zaprojektowanie wnętrza w Szczecinie?

Nie istnieje jeden uniwersalny cennik, który określa koszt takich usług. Projektanci wnętrz najczęściej posługują się ceną za metr. Dlaczego? Otóż taka wycena pozwala na stosunkowo szybkie i łatwe obliczenie całościowego kosztu.
Dodatkowo jest to cena uśredniona uzależniona od kilku czynników:
– najważniejszym parametrem determinującym cenę jest metraż projektowanego mieszkania -im większy, tym cena jednostkowa metra jest niższa,
zakres projektu (jednorazowa konsultacja, projekt koncepcyjny), pewne założenia funkcjonalne, projekt kompleksowy, pełne opracowanie części koncepcyjnej oraz wykonawczej, zawierający całkowity kosztorys prac oraz listę materiałów wykorzystanych w wizualizacji, projekt kompleksowy z wykonaniem pod klucz – wykonanie projektu i jego pełna realizacja. Cena pomiędzy projektem koncepcyjnym a kompleksowym może różnić się o około 30 zł/m2 do 60 zł/m2. Jesteśmy otwarci na negocjacje, do każdego projektu podchodzimy indywidualnie i dopasowujemy go do możliwości finansowych Klienta,
– lokalizacja (np. w Warszawie cena projektu wnętrza jest wyższa niż w mniejszych miastach),
– doświadczenie i umiejętności projektanta (im jest ono większe, tym koszt projektu może być wyższy),
– stopień skomplikowania projektu i możliwości jego realizacji (czy np. wymaga projektu mebli na wymiar, czy planowany będzie nowy podział przestrzeni, itp.),
Swoim Klientom zapewniam kompleksową opiekę. Jeśli szukają Państwo doświadczonego projektanta, który stworzy funkcjonalne i przytulne wnętrze – zapraszamy do kontaktu i do bezpłatnej wyceny.

Z jakich etapów składa się projektowanie wnętrz?

Proces projektowania wnętrz podzielony jest na etapy, które są takie same w każdym przypadku, niezależnie od tego czy projekt dotyczy pomieszczenia, małego mieszkania, dużego domu, Wszystkie etapy projektu są ściśle ze sobą powiązane i mają taką samą kolejność.

Pierwszy kontakt i wycena prac projektowych (etap zero)
Pierwszym krokiem jest kontakt inwestora z projektantem, podczas którego ustalane są oczekiwania klienta wobec projektu. Pierwsza rozmowa do niczego nie obliguje i jest bezpłatna. Na jej podstawie projektant przygotowuje ofertę. Jeżeli propozycja projektu wnętrz zostanie zaakceptowana przez inwestora, można przejść do kolejnego etapu.
Podpisanie umowy (etap zero)
Po akceptacji przez klienta oferty, projektant przygotowuje umowę, w której zawarte są wszystkie szczegóły dotyczące tego, jak będzie przebiegał proces projektowy, między innymi: sposób przepływu informacji pomiędzy klientem a projektantem, ramy czasowe, w jakich projektant musi się zmieścić, tworząc projekt, harmonogram płatności, itp.
Szczegółowy wywiad (etap zero)
Po podpisaniu umowy projektant rozpoznaje potrzeby, preferencje Klienta dotyczące przyszłego mieszkania lub domu. Wspólnie uzgadniany jest styl, w jakim mają być zaprojektowane wnętrza. Jest to ważny etap dla obydwu stron, ponieważ pozwala skrócić czas właściwego już procesu projektowego (czyli projektu koncepcyjnego, wizualizacji i projektu wykonawczego).
Inwentaryzacja i dokumentacja fotograficzna (etap zero)
W zależności od etapu, na jakim znajduje się budowa nieruchomości, projektant dokonuje pomiarów na miejscu inwestycji (jeżeli tylko jest taka możliwość). Jeśli prace projektowe zaczynają się w momencie, gdy budynek jest w trakcie budowy i nie ma fizycznej możliwości dokonania pomiarów, projektant korzysta z dokumentacji otrzymanej od dewelopera lub z projektu budowlanego domu czy mieszkania. Warto podkreślić, że jest to najlepszy moment na rozpoczęcie procesu projektowania wnętrz, ponieważ klient nie będzie ponosił dodatkowych kosztów związanych z przeróbkami ścian działowych, instalacji elektrycznej czy wodno – kanalizacyjnej. Kiedy projektant wnętrz dokonuje inwentaryzacji pomieszczeń, tworzy również dokumentację w formie zdjęć. Czasem podpisanie umowy następuje dopiero po inwentaryzacji i zebraniu wszelkich niezbędnych informacji.

Projektowanie wnętrz w Szczecinie - etapy projektowe!

Projekt koncepcyjny: etap I
Projekt koncepcyjny jest kanwą dla realizacji kolejnych etapów projektowania. Stanowi bazę dla całego projektu i to od niego w głównej mierze zależy końcowy sukces. Projektant wnętrz na podstawie wcześniejszego wywiadu przedstawia inwestorowi 2, 3 propozycje układu funkcjonalnego mieszkania. Układ funkcjonalny przedstawiony jest w formie 2d, czyli w postaci rzutu płaskiego w orientacji poziomej. Zawiera on układ ścian działowych, drzwi, okien, mebli, armatury oraz sprzętów wraz z podanymi wymiarami, w taki sposób, aby inwestor miał możliwość zadecydowania o tym, w jakim układzie mają być zaprojektowane wnętrza. Projekt koncepcyjny pozwala zweryfikować wstępne założenia dotyczące wnętrza, ustalić dokładny rozkład kluczowych elementów.
Wizualizacje wnętrz: etap II
Po zaakceptowaniu układu funkcjonalnego przechodzi się do uszczegółowienia przygotowanego modelu, a następnie wykonania realistycznych wizualizacji komputerowych. W efekcie powstają trójwymiarowe widoki ukazujące układy mebli, koncepcje układu sufitów, podłóg, oświetlenia. Obrazy zawierają kluczowe idee, wizje projektowe, materiały, kolorystykę, elementy wyposażenia, meble i oświetlenie. Klient ma możliwość dokonania kilku korekt w wizualizacjach, w zależności od wcześniejszych uzgodnień z projektantem. Korekty te jednak nie mogą ingerować we wcześniejszy etap, czyli projekt koncepcyjny. Ścisła współpraca projektanta z inwestorem pozwala jak najlepiej  dostosować projekt wnętrz do potrzeb inwestora.

Projekt wykonawczy: etap III
Na podstawie zaakceptowanej ostatecznej koncepcji wnętrza przystępuje się do kolejnego etapu, a mianowicie wykonania projektu wykonawczego architektury wnętrz. Opracowywany projekt wnętrz zawiera rysunki techniczne: rzuty, przekroje wraz z wymiarami, rysunki mebli na wymiar, detale oraz zestawienia elementów wyposażenia wnętrz. W jego skład wchodzi również lista zakupów dla inwestora wraz cenami i miejscem zakupu. Klient otrzymuje wydrukowany projekt w dwóch egzemplarzach. Nadzór nad pracami remontowymi (etap opcjonalny)
Część klientów decyduje się na nadzór nad pracami wykończeniowymi. Polega on na regularnych wizytach projektanta w miejscu inwestycji, dokonywaniu przez niego oceny, czy prace są realizowane zgodnie z projektem, rozwiewaniu wątpliwości ekip remontowych oraz informowaniu na bieżąco inwestora o wszelkich nieprawidłowościach. Jest to odrębna część projektu wyceniana osobno.

Ile trwa etap projektu koncepcyjnego?
Ponieważ od projektu koncepcyjnego zależy powodzenie kolejnych etapów, nie powinien być on wykonywany z zegarkiem w ręku. Powinien być przemyślany, a podejmowane decyzje nie powinny być zbyt pochopne. Etap trwa średnio około 2 tygodni, przy założeniu, że jest to standardowe mieszkanie 60-80m2.
Ile trwa etap wizualizacji pomieszczeń?
Najbardziej czasochłonnym etapem jest tworzenie wizualizacji 3D. Wizualizacje tworzone są w specjalistycznym programie do modelowania przestrzennego i ich wykonanie zajmuje sporo czasu każdemu projektantowi. Średni czas tworzenia wizualizacji przeciętnego mieszkania o metrażu 60-80 m2 trwa przeciętnie około 3-6 tygodni.
Ile trwa etap projektu wykonawczego?
Wychodząc z założenia, że im dokładniejsze rysunki dla przyszłych ekip, tym większe szanse, że remont odzwierciedli wiernie koncepcje projektanta. 4 tygodnie to optymalny czas dla architekta, aby stworzył on dokumentacje projektową wraz z listą zakupów dla inwestora. Zapraszamy do kontaktu, służymy fachowym doradztwem. Odpowiemy Państwo w sposób szczegółowy na wszelkie pytania.